Letos budu víc číst! 6 důvodů, proč zařadit do života víc knih
Tak máme tu nový rok a s ním spoustu nových příležitostí – a taky předsevzetí. Všichni víme, jak to bývá, když si na začátku ledna slibujeme, že začneme chodit cvičit, zdravě jíst nebo se učit nový jazyk. Ale co kdybychom letos zkusili něco trochu jiného? Co třeba si dát předsevzetí, že budeme víc číst?
Teď se možná ptáš: „Proč právě číst?“ Vždyť je tolik věcí, které nám mohou vyplnit čas. Tak se na to pojďme podívat. Čtení je totiž mnohem víc než jen pasivní zábava.
1. Čtení tě udrží v kontaktu s vlastními myšlenkami
Když čteš, přemýšlíš. A to je věc, která v dnešní hektické době není vždycky snadná. Neustále máme na očích nějaké obrazovky, sledujeme seriály nebo scrollujeme na sociálních sítích. Ale když otevřeš knihu, rázem se dostaneš do jiného světa – svého vlastního světa myšlenek a fantazie. Kniha tě nutí zpomalit a přemýšlet, co autor vlastně chtěl říct, jak to souvisí s tvým životem nebo co tě na tom oslovuje.
2. Knihy ti dávají nové perspektivy
Ať už čteš fikci, nebo literaturu faktu, každá kniha tě může přenést do jiného světa a ukázat ti věci, které by tě jinak ani nenapadly. Fiktivní příběhy tě mohou naučit empatii, ukázat ti, jak přemýšlí jiní lidé, jak se rozhodují a jak čelí výzvám. Naopak non-fikce tě může nasměrovat na nové znalosti, inspiraci, nebo tě přimět k zamyšlení nad vlastními názory a hodnotami.
3. Čtení tě zrelaxuje
Pokud máš pocit, že ti chybí chvíle klidu a odpočinku, kniha je ideální způsob, jak se „vypnout“ z každodenního stresu. Stačí si pár minut denně sednout do křesla, otevřít knihu a nechat se pohltit příběhem. Zároveň to není pasivní relaxace jako u televize. Při čtení aktivně pracuješ se svou představivostí, a to je pro mozek skvělé cvičení.
4. Čtení rozšiřuje slovní zásobu
A teď něco pro ty, kteří si chtějí zlepšit své komunikační dovednosti – čtení ti opravdu pomůže! Čím víc knih přečteš, tím větší slovní zásobu si vytvoříš. A nejen to – uvidíš, jak různí autoři používají jazyk, jak se liší jejich styl, jak popisují věci a jak pracují s emocemi. To ti dává nové nástroje, jak lépe vyjádřit své vlastní myšlenky.
5. Čtení je „fitness“ pro mozek
Možná tě překvapí, že čtení může být stejně dobré pro tvůj mozek jako fyzické cvičení pro tvoje tělo. Když čteš, mozek se zapojuje na různých úrovních – při rozpoznávání slov, pochopení kontextu, analýze děje nebo vyvozování závěrů. Když čteš pravidelně, zlepšuješ svou schopnost koncentrace, paměť a analytické myšlení.
6. Knihy tě inspirují a motivují
Asi znáš takové ty výkřiky: tahle kniha ti změní život! Jasně, dneska je to docela ohraná marketingová hláška. Ale já tomu opravdu věřím, už jen proto, že sama jsem pár takových knih potkala. Čtení ti může ukázat nové cesty, jak se pustit do osobního rozvoje, jak se postavit k problémům nebo jak najít řešení pro různé výzvy. Autobiografie úspěšných lidí, knihy o psychologii, ale i dobře napsaná beletrie jsou plné cenných tipů, jak vést lepší a smysluplnější život. Stačí se jejich poselství otevřít.
A jak začít?
Pokud máš teď v hlavě otázku, jak se vůbec do čtení více ponořit, mám pár tipů:
- Začni malými kroky. Nemusíš si hned dávat cíl přečíst 50 knih za rok. Začni s jednou kapitolou denně. Uvidíš, jak ti to půjde, a s časem přidáš.
- Najdi knihy, které tě baví. Není to o tom, co je „v módě“, ale co tě opravdu zajímá. I proto je skvělé rozhlédnout se po policích u nás v antikvariátě. Máme i to, co frčelo před dvaceti, čtyřiceti, ale třeba i před sto lety. Najdi přesně to, co tě osloví!
- Měj knihu vždy po ruce. To je základ. Vytáhnout ji můžeš při čekání na autobus, v čekárně u doktora, nebo třeba než si vypiješ kafe. Uvidíš, jak rychle se čtení stane součástí tvé každodenní rutiny.